LAPAROSKOPİK FITIK CERRAHİSİ

showcase image

FITIK NEDİR?

Karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cildin altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınma ile ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Karın duvarında şişliği yapan iç organlar sıklıkla bağırsaklardır. Fıtığın ilerleyen döneminde çok fazla bağırsak dışarı çıkar ve şişlik sürekli bir hal alır. Hasta rahatlamak için eli ile fıtığı içeri iter.

Fıtık Sebepleri ve Tipleri Nelerdir?

Vücudumuzda karın içi organların dışarıya açıldığı bazı açıklıklar mevcuttur. Bunların en belirgin olanları kasık ve göbek bölgesidir. Doğumu takiben bu açıklıklar kendiliğinden kapanmaktadır. Ancak bazı kişilerde bunlar kapanmaz ve hemen çocukluk döneminde fıtık bulgusu verirler. Bazı kişilerde ise kapanırlar ancak daha sonra ıkınma, uzun süreli öksürük, ağır yük kaldırma gibi nedenlerle yeniden açılarak fıtık oluştururlar. Bu fıtıklar göbekte olursa umbilikalherni, kasıkta olursa indirektinguinalherni adını alırlar.

Ayrıca karın duvarımızı oluşturan güçlü kas yapısındaki zayıflamalara bağlı da fıtık oluşabilir. Bunlarda kasıkta oluştuğunda direkt inguinalherni, göbek üstünde oluştuğunda epigastrikherni adını alırlar. Bazen de karın duvarımızı koruyan bu güçlü kaç tabakasını başka bir nedene bağlı ameliyat yapmak için biz keseriz. Bizim ameliyat ettiğimiz bu bölge diğer alanlara göre zayıf kalmaktadır. Bu alandan oluşan fıtıklar ise ameliyat yeri fıtığı ya da insizyonelherni olarak adlandırılmaktadır.

Laparoskopik ameliyatlardan sonra görülen trokar yeri fıtıkları da bir çeşit kesi yeri fıtığıdır.

Fıtık Riskleri nelerdir?

Fıtık tedavi edilmediğinde, dışarı çıkan bağırsaklar bazen içeri itilemez ve o alanda düğümlenirler. Düğümlenmeden sonraki aşamada ise barsağın kan akımı bozularak barsak gangrenine neden olabilirler. Bunun fark edilmediği hallerde ise, kan dolaşımı bozulan barsaklardagangren olur ve basit bir fıtık hastalığı acil ameliyat gerektiren çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durum her boyuttaki fıtıkta ortaya çıkabilir.

Fıtık kimlerde görülür?

Fıtıklar her yaştan kadın ve erkekte görülebilir. Tüm fıtıkların % 90’ı kasık fıtıklarıdır. Göbek ve ameliyat yeri fıtıkları geri kalan %10’luk kesimi oluşturur. Kasık fıtıkları erkeklerde, göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür.

Fıtıklar nasıl tedavi edilir?

Fıtığın bilinen tek tedavi yöntemi cerrahidir. Fıtık, egzersizle, kilo vermekle veya ilaç tedavisi ile yok olmaz. Fıtığa neden olan karın duvarındaki yırtık cerrahi olarak onarılmalı ve üzeri yama ile sağlamlaştırılmalıdır. Bazı hastalar fıtık bağı veya korse kullanmakla biraz rahatladıklarını hissedebilir ancak bunlar fıtığın tedavisine katkı sağlamaz, fıtığın oluşturduğu olası risklerden de korumaz. Bu yöntemler ancak hasta cerrahi olamayacak durumda ise kullanılabilir.

Hemen hemen bütün fıtıklar hem açık hem de laparoskopik olarak tedavi edilebilir. Aynı şekilde fıtıkların büyük kısmında destek amaçlı yama kullanırken çok az bir kısmında kullanılmayabilir.

Açık Kasık Fıtığı Onarımı

Bu yöntem belden yapılan spinal anestezi ya da genel anestezi ile yapıldığı gibi bazı hastalarda lokal anestezi ile de yapılabilir. Fıtığın olduğu kasık bölgesinde yapılan yaklaşık 5 cm likoblik kesi ile cilt geçilir. Fıtık bulunur ve çevre yapılardan tamamen serbestlenir. Ardından bu alana yama konularak işlem sonlandırılır. Fıtık kesesi çıkartılır. Diğer tarafta da fıtık varsa aynı işlemler diğer taraf içinde uygulanır. Genelde aynı gün ya da bir sonraki gün hasta taburcu edilir. Ameliyattan sonra 6 ay boyunca ağır işlerden kaçınması önerilir.

Kapalı (Laparoskopik) Kasık Fıtığı Onarımı

Laparoskopik ya da kapalı ameliyat karın duvarına açılan küçük deliklerden sokulan el aletleri ile yapılan cerrahi işlemdir. Laparoskopik ameliyatlar mutlaka genel anestezi ile yapılır. Bu yöntem iki türlü yapılabilir:

1. TEP (total ekstraperitoneal ): Bu yöntemde karında fıtık kesesini oluşturan iç zar ile karın kasları arasında çalışılır. Fıtık kesesi herniye olduğu alandan serbestlenir ve iç zar ile fıtığın oluğu alan arasında büyükçe bir yama konulur.Yama bağırsaklarla temas etmez.

2. TAPP (transabdominalpreperitoneal): Bu yöntemde tamamen karın içerisinden çalışılır. Fıtık olmuş barsaklar içeri çekilir. Karın zarı kesilerek fıtık kesesi serbestlenir. Bu araya yama konularak karın zarı tekrar kapatılır. Bu şekilde ama bağırsaklarla temas etmez.

Kapalı (Laparoskopik) Fıtık Tamirinin Avantajları/Dezavantajları Nelerdir?

Kapalı ameliyatın en büyük dezavantajı genel anestezi gerektirmesidir. En büyük avantajı ise, nüks oranlarının ameliyat sonrası ağrının daha az olması, erken işe dönüş sağlanabilmesi kozmetik açıdan daha az iz kalmasıdır. Ayrıca iki taraflı fıtıklarda aynı kesiden her iki taraf fıtıkları da tedavi edilebilmektedir.

Güncel veriler doğrultusunda; laparosopik fıtık tamiri; çift taraflı fıtıklarda, ameliyat sonrası işine hemen dönmek isteyenlerde, profesyonel sporcularda, sürekli spor yapanlarda, işi ağır olup fiziki güç gerektirenlerde ve nüks/tekrarlamış kasık fıtıklarında İDEALDİR.

Kapalı (Laparoskopik) Karın Duvarı ya da Ameliyat Sonrası Fıtık Onarımı

Laparoskopik yöntem kasık fıtıklarında uygulanabildiği gibi aynı şekilde çok büyük göbek ve ameliyat yeri fıtıklarında da uygulanabilir. Genel anestezi ile yapılabilen bu yöntemde karın içerisine küçük deliklerden girilir. Herniye olmuş organlar fıtık kesesinden çıkartılır. Kasık fıtıklarında olduğunun aksine bu fıtıklarda içerideki karın zarı duvardan ayrılmaz. Tüm fıtık alanlarını kapsayacak şekilde büyükçe bir yama konulur. Yama zımba olarak adlandırılan tucker ile tespit edilir. Kasık fıtığında kullanılan yamadan farklı olarak burada kullanılan yama özel bir yamadır. Karın zarına gelen yüzeyi pürüzlü, barsak tarafına gelen yüzeyi ise pürüzsüz olup barsaklara yapışmayacak şekilde özel bir malzeme ile kaplanmıştır. Bu neden barsaklarla temas edebilir.