Yusuf Tanrıkulu  MİDE BALONU

showcase image

MİDE BALONU NEDİR?

Halk arasında mide balonu olarak bilinen intragastrik balon uygulaması obezite tedavisine uygulanan basit bir yöntem olup, ortalama olarak 20-25 Kg kaybı sağlayabilmektedir. Hastanede yatmayı gerektirmez. Ancak balon tedavisi kalıcı değildir. Takıldıktan 6 ay sonra çıkarılması gerekir.

Mide balonu kimlere uygulanabilir?

Morbidobezite nedeniyle ameliyat planlanan, ancak ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi bir miktar kilo kaybı sağlamak için,

Obez olmasına karşın ameliyat için koşullarını tam karşılamayan hastalara

Yüksek kilolu olup, diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olan hastalara

Mide balonu kimlere uygulanmaz?

Aktif mide ülseri

Ciddi özefajit

Büyük mide fıtığı olanlar

Yemek borusu ve midede anatomik bozukluğu olanlar

Gebelik

Mide balonu nasıl kilo verdirir?

Mide balonu aynı tüp mide ameliyatındaki gibi midede yer kaplayarak mide hacmini azaltma yoluyla erken doyma hissi sağlamakta ve kilo verdirmektedir. Cerrahi yöntemlere göre en büyük dezavantajı verilen kilolar kalıcı olmamasıdır.

Mide balonu uygulaması nasıl yapılır?

Mide balonu uyanık olarak, hafif sedasyon altında ya da genel anestezi altında takılabilir. Ancak balon çıkartımı genellikle anestezi altında yapılmaktadır. Balon endoskopi aletiyle ağızdan mideye yerleştirilir. Hava ile şişirilen ya da sıvı içeren balonlar kullanılabilir. Sıvılı balonun ağırlığına bağlı olarak özellikle ilk günlerde karın ağrısı şikâyetleri daha sık görülmektedir.Havalı balon 500 ile 900 ml arasında değişen oranlarda hava ile şişirilirken sıvılı balon hacim olarak da ha küçüktür. Bu balonların iş hacimleri takip sürecinde kilo verme durumuna gör artırılıp azaltılabildiği ayarlanabilir balonlarda mevcuttur.

Mide balonu ne zaman çıkartılır?

Mide balonu midede en fazla 6 ay bırakılabilir. Daha sonra mutlaka çıkarılmalıdır.