Yusuf Tanrıkulu  GASTRİK BY-PASS

showcase image

LAPARASKOPİK GASTRİK BYPASS AMELİYATI NEDİR?

Gastrik bypass yöntemi birkaç aşamadan oluşur;

• İlk olarak mide hacmini küçültmek için mide yemek borusunun hemen altından iki parçaya bölünür. Mide poşu olarak adlandırdığımız kalan mide kısmı yaklaşık 100 ml civarında hacme sahiptir.

• İkinci olarak ince barsaklar mide çıkışından yaklaşık 70-80 cm sonra ikiye bölünür ve alt uç kısım yukarıya çekilerek daha önceden oluşturduğumuz mide poşuna bağlanır.

• Son olarak ince barsağın üst ucu yukarıya çekilen barsağın yaklaşık 100 cm aşağısına bağlanır.

Gastrik Bypass ameliyatı nasıl kilo verdirir?

Bu yöntem hem hacim kısıtlayıcı, hem de emlim bozucu bir prosedürdür. Yani midenin büyük bir kısmı çıkarıldığı için mide hacmi oldukça azalmakta ve kişi az yemek yiyebilmekte iken, diğer yandan gıda emiliminin olduğu ince barsaklar yer değiştirilerek emilim azaltılmaktadır. Oldukça etkili bir kilo verdirme ameliyatıdır.

Gastrik bypass ameliyatının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Gastrik bypass ameliyatının en büyük avantajı çok etkili bir kilo kaybı sağlamasıdır. Ayrıca ameliyat esnasında emilimi sağlayan ince barsakların uzunluğu ayarlanabildiğinden hastanın ne kadar ve hangi hızda kilo verebileceği ayarlanabilmektedir. İşlemin en büyük dezavantajı ise karın içerisinde birden fazla anastomoz gerektirmesi ve buna bağlı komplikasyon riskinin yüksek olmasıdır. Ayrıca tüp mide ameliyatının aksine, ameliyat sonrası kilo alımında revizyon cerrahisi oldukça kısıtlıdır.