Yusuf Tanrıkulu  LAZERLE ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ

showcase image

Anal Fİstül NEDİR?

Anal fistül makat bölgesinde normal barsak kanalı cilt arasında farklı bir yol oluşmasıdır. Fistül oluşmasının en büyük sebebi bu bölgede daha önceden geçirilmiş anal apselerdir. Fistüller yerleştiği yere, uzunluğuna ve fistülün açıldığı yere göre çok farklı olabilirler. Genelde fistülün cilde açılan bir dış ağzı ile makata açılan bir iç ağzı bulunur. Zaman zaman u yol iltihaplanıp akıntı olabilir. Buradan aynı makatta olduğu gibi gaz ve gayta gelebilir.

Fistül Tedavi edilmezse ne olur?

Akıntı ve enfeksiyon daha da ilerleyip tüm makat bölgesini bozabilir. Ayrıca dışkılamayı kontrol eden kasların fonksiyonunu bozarak gaz ve gaytanın kaçırılmasına neden olabilir.

LAZERLE FİSTÜL TEDAVİSİ

Fistül tedavisinde oldukça farlı tedavi yöntemleri mevcuttur. Tedavinin temel amacı fistül hattının temizlenip ortadan kaldırılmasıdır. Bu en güzel cerrahi olarak tedavi edilir. Ancak dışkılamayı kontrol eden kasların kesilmesi gaz ve gayta kaçırmaya neden olduğundan oldukça dikkat edilmelidir. Lazerle tedavi işte bu süreçte ortaya çıkmıştır. Bu işlmede buradaki kaslara dokunmadan sadece fistül yoluna müdahale edilmektedir

İşlem nasıl yapılır?

İşlem sedasyon altında ya da spinal anestezi ile yapılır. Öncelikle fistül yolu ortaya konulur. Daha önce özel aletlerle fistülün dış ağzından girilerek yol temizlenir/kürete edilir. Ardından lazer probu dış ağızdan girilir ve iç ağıza kadar ilerletilir. Daha sonra içeriden yakmaya başlanıp dış ağıza kadar yakma işlemi devam ettirilerek fistül yolu kapatılır.

Avantajları nelerdir?

Bu yöntemde herhangi bir kesi söz konusu değildir. Fistülün kanalının uzunluğu önemli değildir. İşlem süresi kısadır. İç delik cerrah tarafından ayni seansta basitçe kapatılabilir. Kesme olmadığı için sfinkterlerde yetmezlik yani dışkı ve gaz kaçırma söz konusu değildir. Hastanede yatmak gerekmez yada bir gün yatırılabilir. İşe ertesi gün gidilebilir.