Yusuf Tanrıkulu  HEMOROİD TEDAVİSİNDE BAND LİGASYONU

showcase image

Hemoroİd Nedİr?

Halk arasında “basur” ya da “mayasıl” olarak ta bilinen hemoroidal hastalık, anal kanalda yer alan ve gaz-gayta kaçırmasının önlenmesinde görev alan makatın alt/dış ve üst/iç kısmında damar yumaklarının genişlemesidir. Genellikle altta yerleşenler dış hemoroid, makatın üstünde yerleşenler iç hemoroid olarak adlandırılır. Dış hemoroidler adı üstünde makatın çıkış kısmında olup gözle direkt görülürler. İç hemoroidler ıkınmakla (dışkılama esnasında) makattan dışarı sarkarlar ve bu şekilde tanınırlar. İç hemoroidler bu özelliklerine göre 4 evreye ayrılır;

1. Derece hemoroid: Hemoroidler rektoskopi sırasında saptanır. Hastalarda ciddi bir şikayet yoktur. Genellikle kanama görülür.

2. Derece hemoroid: Ikınma ile dışarı çıkarlar ve kendiliğinden geri kaçarlar. Kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında saptanır.

3. Derece hemoroid: Ikınma ile dışarı çıkarlar ve kendiliğinden kaybolmazlar. Hasta elle kendisi içeri iter. Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile başvurulur.

4. Derece hemoroid: Ikınma ile dışarı çıkarlar ve elle ya da muıayene ile içeri itilemezler. Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür.

Hemoroidin Nedenleri Nelerdir?

• Barsak alışkanlığında değişiklikler ( kabızlık, ishal )

• Gebelik ve doğum

• Bazı spor etkinlikleri ( ata binmek, bisiklet sürmek, halter),

• Efor gerektiren ağır işlerde çalışma

• Pelvik bölgede yerleşen tümörler

• Kalın barsak kanseri

• Şişmanlık

Hemoroid Nasıl Oluşur?

Normalde hemoroidler makat duvarına yapışık halde bulunan damar yastıkçıklarıdır ve dışkılama esnasında görev alırlar. Bunlar her insanda bulunurlar. Yukarda sayılan nedenlere bağlı olarak hemoroid pakeleri bağlı oldukları duvardaki desteğini kaybedince aşağı doğru sarkarlar. Bu sarkma esnasında diğer travmalara bağlı olarak ta bazen bu pakelerin kanını boşalttığı damarlarda kan pıhtısı oluşabilir. Bu durumda ani gelişen bir şişlik ve üzerinde mor bir renk oluşabilir. Bu “tromboze hemoroid” olarak bilinir.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

• Rektal kanama ( makattan taze kırmızı renkli kanama, genellikle dışkılama esnasında ),

• Ağrı

• Makatta ele gelen şişlik

• Akıntı, makatta ıslaklık hissi,

• Kaşıntı

• Tromboze hemoroid (ağrı, şişlik, kanama aynı anda ve oldukça şiddetli)

Tedavi Yöntemleri

1. Konservatif Tedavi

Bu tedavideki amaç hemoroide yol açan faktörlerden kaçınmaktır. Dışkı hacmini artırmak ve sertliğini azaltarak kabızlığı önlemek için liften zengin gıdalarla beslenmek (mısır gevrekleri, esmer pirinç, kuru meyve, bakla, tahıllı gıdalar gibi) gerekir. Ayrıca yürüyüş ve yüzme tarzında sporlar, bol sıvı tüketilmesi önerilir. Tromboze hemoroidlerde ve 3-4 . derece hemoroidlerde ağrıyı azaltmak için 10-15 dakika süre ile günde 4-5 kez ılık su (24-27oC ısıda olacak ve dirseği yakmayacak) içine oturma banyoları önerilir.

2. Medikal Tedavi

Bu yöntemde hemoroidal yastıkların kanını boşalttığı damarların gücünün artırılması amaçlanır. Bu ilaçlar ven ve lenf koruyucu olarak bilinir. Ağızdan alınan tablet, makat yoluyla uygulanan fitil ve hemoroid memelerinin üzerine sürülen krem formları mevcuttur. Hastalığın şiddetine göre günlük dozları doktorunuz tarafından ayarlanır.

3. Günübirlik Müdahaleler

SKLEROTERAPİ

İşlem nasıl yapılır?

Bu işlemde hemoroidal yastıkçığın makat duvarına tutunduğu kısma skleroz/kireç oluşturan kimyasal madde enjekte edilir. Hemoroid memesini besleyen damarlarda kireç oluşumu sağlanarak, orada yeni bir damar şişmesi, çatlaması ve genişlemesi engellenir. Aynı zamanda orada oluşturulan yara iyileşirken hemoroid yastıkçığı tekrardan duvara yapışır.

Kimlere yapılır?

Birinci ve ikinci derecede veya bant yerleştirilemeyecek kadar küçük iç hemoroidlere uygulanır. Büyük hemoroidlerde başarı şansı oldukça düşüktür

Komplikasyonları nelerdir?

Makat ağrısı (ortalama 1-2 gün sürer)

Gangren (kimyasal madde makat duvarı dışına kaçarsa gelişebilir)

Makatta yanma

Kanama

Gaz ve gayta kaçırma (oldukça nadir)

BANT LİGASYONU/BOĞMA TEDAVİSİ

İşlem nasıl yapılır?

Sarkan hemoroid pakesinin boyun kısmına bir lastik bant atılır. Bu bant zamanla burayı keserek hemoroid pakesini kopartır. Kopan boyun kısmı iyileşirken makat duvarına yapışır. İşlem öncesi sıklıkla hastaya lavman uygulanır. İç hemoroidler ağrıya duyarsız olduklarından ek bir anesteziye gerek duyulmaz. Aynı seansta birden fazla pakeye bant atılabilir. Başarı oranı %70 civarındadır.

Kimlere yapılır?

Birinci ve ikinci derecedeki küçük iç hemoroidlere uygulanır. Büyük hemoroidlerde başarı şansı oldukça düşüktür.

Komplikasyonları nelerdir?

Makat ağrısı (ortalama 1-2 gün sürer)

Makatta yanma

Kanama (genellikle pakenin koptuğu 7-10. günde görülür)

Bant kayması

LAZER TEDAVİSİ

İşlem nasıl yapılır?

Bu tedavi oldukça güncel bir tedavi yöntemi olup “lazer hemoroidoplasti tekniği’’ veya ''lazer hemoroid ablasyonu” olarak adlandırılır. Bu yöntemde aynı skleroterapide olduğu gibi hemoroid pakesinin boyun kısmına laser probu ile girilir ve burası laserle yakılır.Bu işlemde hem hemoroidin şişmesine neden olan damarlar yakılarak bir tutkal gibi yapıştırılmakta, hem de işlem sonrası yara iyileşirken hemoroid pakeleri duvara yapışmaktadır. Normal hemoroid ameliyatı oldukça ağrılı iken bu işlemde ağrı oldukça az görülmektedir. İşlem süresi 10-15 dakikadır. Başarı %70-90 civarındadır.

Komplikasyonları nelerdir?

Kanama

Dışkılama zorluğu

Ağrı

Kimlere yapılır?

Birinci, ikinci ve üçüncü derecedeki iç hemoroidlere uygulanır.

4. Cerrahi Tedavi

Günübirlik tedavilerin özellikle ağrı üzerindeki avantajlarına rağmen hemoroitteki kesin çözüm sağlayan yöntem hala cerrahidir. Cerrahi her boyuttaki ve her türlü hemoroid pakesine uygulanabilir. İşlemin en büyük komplikasyonu ameliyat sonrası şiddetli ağrıdır. Ayrıca fazla sayıda pake çıkartılırsa makatta darlık görülebilir. Gaz ve gayta kaçırma diğer günübirlik tedavilere göre biraz daha yüksektir. Diğer tedavilerden fayda görmeyen hastalara önerilir.