KIL DÖNMESİNE AMELİYATSIZ ÇÖZÜM: FENOL TEDAVİSİ

showcase image

Pİlonİdal SİnÜs nedİr? Nasıl oluşur?

Halk arasında “Kıl Dönmesi” olarak ta bilinen pilonidal sinüs, amaktın 3-5 cm yukarısında kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan kronik iltihabi bir hastalıktır. Deri içerisine kıl ve pamukçuk benzeri parçaların geçmesine bağlı oluştuğu düşünülür.

Kıl dönmesindeki risk faktörleri nelerdir?

• Kuyruk sokumundaki kıl miktarının ve bunların dökülmesinin fazla olması

• Kuyruk sokumunun dar ve derin bir yapıda olması

• Hijyene yeterince dikkat edilmemesi

• Sık terleme ve pişikler

• Sürekli oturmayı gerektiren işlerde çalışmak

Kıl Dönmesindeki Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kıl Dönmesindeki Tedavi yöntemleri nelerdir?

1. Konservatif Tedavi: Bunlar genellikle tek bir kıl dönmesi ağzı olan, daha önce hiç apse tarzı enfeksiyon gelişmemiş kişilere önerilir. Bu tedavideki amaç risk faktörlerini ortadan kaldırmaktır. Düzenli kıl temizliği, pamuklu giysilerin giyilmesi, uzun süre oturmaktan kaçınma, terlemenin önlenmesi gibi…

2. Cerrahi Tedavi: Kıl dönmesinin asıl tedavisi cerrahidir. Cerrahi yöntemler oldukça çeşitli olmakla birlikte temelde 4’ e ayrılır;

a. Mikrosinüsektomi: Kıl dönmesi ve altındaki yapının çok küçük bir kesi ile çıkartılarak oluşan cilt defektinin uc uca kapatılması esasına dayanır. İyileşme süreci kısadır. Nüks ihtimali %7-15 arasındadır.

b. Sinüs eksizyonu+primer kapatma: Kıl dönmesi sağlam çevre doku ile birlikte geniş bir şekilde çıkarılır. Oluşan defekt uc uca kapatılır. Kuyrk sokumu bölgesi hareketli ve gergin bir bölge olduğundan primer kapatılan bu yarada ayrılma çok kolya gelişir ve nüks ihtimali %40 civarındadır.

c. Sinüs eksizyonu ve açık bırakma: Kıl dönmesi sağlam çevre doku ile birlikte geniş bir şekilde çıkarılır. Yara kapatılmadan açık bırakılır. Nüks ihtimali %7-10 dur. Ancak bazen 6-8 aya kadar pansuman süresi uzayabilir. Bu da hastanın yaşma kalitesini oldukça etkilemektedir.

d. Sinüs eksizyonu+fleble onarım: En güncel cerrahi tekniktir. Kıl dönmesi sağlam çevre doku ile birlikte geniş bir şekilde çıkarılır. Oluşan defekt kalça üzerinden kaydırılan deri ile kapatılır. Bu şekilde gerginliğin önüne geçilmiş olur. Nüks oranı %7 civarındadır.

3. Fenol Tedavisi

a. Fenol nedir?

Fenol kimyasal bir madde olup zehirlidir. Ciltte renk değişikliğine nedne olur. Kesinlikle gözle temas etmemelidir. Piyasada renk kaya tuzu şeklinde kristal formu hem de sıvı formu mevcuttur.

b. Fenol tedavisi nedir?

Kıl dönmesindeki ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Fenol tedavisinin özü bu kimyasal maddenin cilt altındaki kıl ve diğer iltihabı alanların eritilmesi ve ardından normal yara iyileşmesi esasına dayanır. Yani ameliyatla çıkarılan sinüs dokularını fenolle eritiliyor.

c. Kimlere uygulanır?

• Ameliyat olmak istemeyen ve yeni başlamış birkaç adet sinüs ağzı olan kişilere

• Çok büyük kıl dönmesi olan ve öncesinde apse atakları geçirmiş olanlarda cerrahi işlemin boyutunu küçültmek için kullanılır.

d. Fenol Tedavisi nasıl yapılır?

İşlem poliklinik şartlarında lokal anestezi ile yapılır. Ortalama işlem süresi 15 dakikadır. Kıl dönmesi ağızlarından birisinin etrafına lokal anestezi yapılır. Ardından kıl dönmesi ağzı genişletilir. Cilt altındaki kıllar ve enfekte doku buradan çıkartılır. Daha sonra cildi korumak için buraya koruyucu krem sürülür ve ardından oluşan boşluğa fenol konulur. Fenol kendi kendine eriyip birkaç gün içerisinde kaybolur. Bu esnada birkaç kez pansuman gerekebilir. İlk kontrol 15 gün sonra yapılır. Eğer tam temizlenme olmadıysa bir seans daha yapılabilir.

e. Fenol tedavisinde iyileşme nasıl anlaşılır?

Tedaviden sonra akıntının tamamen kaybolması ve genişletilen kıl dönmesi ağzının tamamen kapanması başarılı tedavinin göstergesidir. Genelde bu alandaki cilt pembe şeklinde bir renk bırakır.

f. Fenol tedavisinin başarı şansı nedir?

Fenol tedavisinin başarısı yayınlarda %70 olarak bildirilmektedir. Nüks oranları ise %5-25 arasındadır. Bu bölgenin temizliğinin iyi yapılması ve kıllardan arındırılması nüks oranlarını oldukça azaltır.

g. Fenol Tedavisinin Avantajları nelerdir?

• Hasta aynı gün işine, okuluna dönebilir.

• Belirgin ağrı olmaz.

• Dikiş aldırmak gerekmez.

• Daha ekonomiktir.

• Ameliyat izi kalmaz

h. Fenol Tedavisinin Dezavantajları nelerdir?

• Cerrahiye göre tekrarlama oranı yüksek başarı şansı düşüktür.

• İleri vakalarda tedavi edici olarak kullanılmaz

• Fenol çevre ciltte renk değişikliğine neden olabilir