Yusuf Tanrıkulu  SLEEVE GASTREKTOMİ

showcase image

SLEEVE GASTREKTOMİ (TÜP MİDE) AMELİYATI NEDİR?

Sleeve gastrektomi midenin genişleme kabiliyetine sahip olan fundus ve korpus olarak kısmının cerrahi olarak çıkartılarak midenin tüp şeklini almasıyla bilinen mide küçültme ameliyatıdır.

Tüp mide ameliyatı nasıl kilo verdirir?

Tüp mide ameliyatında 2 yolla kilo kaybı olmaktadır:

1. Midenin yaklaşık %80 lik bir bölümü çıkartılır ve bu sayede erken doyma hissi sağlanarak yemek yeme kısıtlanır.

2. Çıkartılan mide kısmı ile birlikte, mide fundusundan salgılanan ve iştah hormonu olarak adlandırılan Ghrelin hormonu salgılanması ortadan kaldırılır ve iştah azalması meydana gelir.

Tüp mide ameliyatından sonra ne kadar kilo verilir?

Ameliyattan sonra diyet önerilerine uyan ve düzenli egzersizlerini yapan bir hasta 1 yıl içerisinde fazla kilolarının ortalama %65-70 kadarını verir. Yani 70 kg olması gereken bir insan 170 kg ise; ameliyat sonrası bir buçuk yılsonunda yaklaşık 100 kg civarına iner. Kilo verimi ilk 6 ayda hızlı iken daha sonra daha yavaşlar. Sleeve gastrektomi sonrası verilen kiloların kalıcı olma oranı %75-80 civarındadır. %15-20 hastada tekrar kilo alma görülebilmekte olsa da aynı kilolara tekrar dönme olasılığı %1 civarındadır. Yapılan ameliyatın tipine ve beslenme düzenine bağlı olarak normalden daha fazla kilo kaybedileceği gibi tam tersine ilerleyen zamanlarda yaklaşık %5-10 oranında tekrardan kilo alımı görülebilir.

Tüp mide ameliyatının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Sleeve gastrektominin en büyük avantajı sindirim sisteminin doğal yolunda herhangi bir değişiklik yapılmamasıdır. Ameliyat sonrası vitamin ve mineral eksikliği diğer obezite ameliyatlarına oranla çok daha az görülür. İptal edilen mide kısmı çıkarıldığı için içeride görüntülenemeyen bir mide kısmı kalmaz. Diğer bir avantajı ise obezite ameliyatları sonrası tekrar kilo alımı durumunda sleeve gastrektomi revize edilebilecek en uygun prosedürdür. Tüp mide işleminin en büyük dezavantajı gastrik by-pass ameliyatı gibi uzun dönem sonuçlarının olmamasıdır.

Tüp mide ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüp mide ameliyatında çıkarılan mide kısmında uzunca bir dikiş hattı oluşur. Bazı hastalarda bu uzun dikiş hattından küçük kaçaklar olabilmektedir. Bu oran %1 in altındadır. Kaçak durumunda dikiş hattı çevresinde ufak apseler olabilmektedir. Bu durumda radyolojik olarak oluşan birikintiler drene edilir ve kaçağın kapanması beklenir. Düşük ihtimalle tekrar ameliyat veya endoskopik olarak kaçak noktasına stent denilen örtücü bir yama konulabilmektedir. Sleeve gastrektomiye bağlı ölüm riski %0.3-0.5 civarında olup, kaçak geliştiğinde bu oran daha yüksek olmaktadır.

Tüp mide ameliyatında nasıl bir süreç izlenir?

Ameliyat Öncesi : Bu dönemde ameliyata uygunluğunuz obezite ekibimiz tarafından değerlendirilmekte, ameliyat öncesi ve sonrasında uymanız gereken tüm öneriler detaylı bir şekilde anlatılmakta ve ameliyatın tüm riskleri hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Bu süreçte sizden tüm bu anlatılanları içeren bir yazılı onam alınacaktır. Ameliyat öncesi değerlendirme; genel cerrahi uzmanı, endokrinoloji uzmanı, psikiyatri ve/veya psikolog ile anestezi uzmanı tarafından yapılmakta, gerekirse diğer uzmanlık dallarından da görüş alınmaktadır.

Ameliyat Zamanı : Ameliyatınız genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olup ortalama 1-2 saat sürmektedir. Ameliyatınız kapalı ameliyat olarak biline laparoskopik yöntemle yapılacaktır. Bu yöntemde karın bölgenizden ortalama 5 adet, 1 cm lik kesilerle açılan deliklerden ameliyat yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası : Ameliyatın ertesi günü çekilen mide pasaj grafisi sonrası ağızdan sıvı alımına başlanır. Sıvı alımı artırılarak hasta genellikle 3. gün taburcu edilir. İlk hafta berrak sıvılar olmak üzere 2 hafta sıvı gıdalarla beslenilir. Daha sonra yavaş yavaş yumuşak gıdalara geçiş olur ve 1 ay sonunda bütün gıdalar yenebilecek hale gelinir. Bu dönemde bir diyetisyen kontrolü önerilir. Ameliyat sonrası beklenen kilo kaybı, fazla kiloların %70 idir. Yani 70 kg olması gereken bir insan 170 kg ise; ameliyat sonrası bir buçuk yılsonunda yaklaşık 100 kg civarına iner. Kilo verimi ilk 6 ayda hızlı iken daha sonra daha yavaşlar. Sleeve gastrektomi sonrası verilen kiloların kalıcı olma oranı %75-80 civarındadır. %15-20 hastada tekrar kilo alma görülebilmekte olsa da aynı kilolara tekrar dönme olasılığı %1 civarındadır.


AMELİYATI SONRASI HASTA BAKIM VE BESLENME ÖNERİLERİ